O nás

Sklárna a minipivovar Novosad a syn Harrachov s.r.o. Czech Republic, to je především ruční výrobce luxusního nápojového skla, dekorativního skla a lustrových komponentů.

Od roku 2002 je společnost rovněž producentem vynikajícího nefiltrovaného a nepasterizovaného piva. V roce 2007 se aktivity firmy rozrostly o provoz pivních lázní. V areálu sklárny se dále nachází muzeum skla, firemní prodejna se sklem, turistický hotel, cukrárna s pekařstvím a pivovarská restaurace. Celá společnost je od 1. července 1993 ve vlastnictví jediného majitele, JUDr. Františka Novosada.
 

Sklářská výroba

Přestože se dnes harrachovská sklárna zabývá mnohými aktivitami, sklářská výroba zůstává srdcem i plícemi celé společnosti. Sklo se ve sklárně na Novém Světě foukalo již na počátku 18. století a pravděpodobně ještě daleko dříve. Společnost Sklárna a minipivovar Novosad a syn Harrachov s.r.o. Czech Republic je dnes nejstarší nepřetržitě fungující sklárnou nejen v Čechách, ale s největší pravděpodobností i na celém světě. Během své více než třistaleté historie si sklárna vybudovala pověst jednoho z nejlepších výrobců skla vůbec. Skleněné výrobky harrachovské sklárny zdobily stoly hrabat i knížat, králů i sultánů a dokonce i císařů. (Jedna ze dvou dochovaných váz vyrobených pro císaře Františka Josefa I. v roce 1873 je dodnes k vidění v harrachovském muzeu skla) Výrobky harrachovské sklárny proslavili české sklo hlavně během mnohých výstav, kterých se, především v druhé polovině 19. století, sklárna zúčastnila. Sklárna Harrachov získala za své výrobky vystavené na Velké výstavě průmyslových prací všech národů, Londýn 1851 zlatou medaili a čestné uznání. V průběhu dalších let sklárna vystavovala v Paříži (1855), Moskvě (1872), Filadelfii (1876), Sydney (1879) a mnohých dalších metropolích po celém světě.
 

Současná produkce

novosadSoučasná produkce harrachovské sklárny je zaměřena především na zakázkovou výrobu ručního luxusního nápojového skla.

Sklárna jako taková zaměstnává přibližně 75 zaměstnanců, včetně asi dvacítky sklářů. Skláři pracující v harrachovské huti jsou schopni ozdobit výrobky různými hutními technikami, především pak dokáží utavit sklovinu ve více jak třiceti různých barvách.

Celková produkce harrachovské sklárny činí přibližně 30 tisíc sklenic měsíčně. Převážná většina výrobků je pak exportována především do USA a do Skandinávie.